spis treści
Labrador retriever
Historia rasy
Labrador retriever
charakter
spis treści
labrador retriever
wygląd ogólny
Labrador to masywny, grubokościsty pies o sylwetce zbliżonej do prostokąta, nigdy kwadratowej. Budowa labradora znamionuje siłę i świadczy o zacięciu sportowym. Silna budowa spotęgowana jest warstwą podskórnego tłuszczu, który zabezpiecza go przed ekstremalnymi nawet warunkami atmosferycznymi. Labrador w żadnym wypadku nie może być chudy z wyraźnie zaznaczonymi żebrami i kręgosłupem. Głowa o szerokiej czaszce, z mocnymi szczękami i wyrazistym przełomem. Dominują w niej oczy o inteligentnym, łagodnym spojrzeniu. Szata krótka, ściśle przylegająca, twarda i „wodoszczelna”, bez fal i piór. Ogon, bardzo wyróżniający tę rasę, zwany ogonem „wydry”. Gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, powinien być pokryty krótkim, grubym futrem. Noszony dość nisko, nigdy nie zakręcony.
Szeroka, sucha z wyraźnym przełomem czołowym i lekko zaznaczonymi policzkami. Szczęki mocne, średniej długości.
Łopatka długa, ukośnie ustawiona. Kąt między łopatką a kością ramieniową wynosić powinien około 90°, co zapewnia psu możliwość swobodnych chodów. Kończyny przednie o mocnej, grubej kości, oglądane z przodu i z boku idealnie proste. Nadgarstek umiarkowanie ukośnie ustawiony do podłoża. Łokcie przylegające. Postawa francuska w wysokim stopniu niepożądana. Konstrukcja łap pozwala rozwijać sporą prędkość na lądzie i znakomicie pływać.
Średniej długości, muskularna, sucha, bez tzw. łałoku. Szyja nigdy nie tworzy jednej linii z grzbietem.
Harmonijny, zwarty, dość krótki. Klatka piersiowa głęboka, dobrze wysklepione żebra. Harmonijna dolna i górna linia. Lędźwie mocne, doskonale umięśnione, niezbyt wysklepione. Brzuch nie powinien być podkasany, jednak nie może być także obwisły. Górna linia ciała prosta, lędźwie krótkie, szerokie i mocne.
Prosty, średniej długości, przypomina ogon wydry. Gruby u nasady zwęża się ku końcowi, bez piór. Ogon skręcony w którąkolwiek stronę, noszony wysoko, zbyt „wesoło" lub zakręcony nad grzbietem jest poważną wadą.
Dość daleko osadzone, zwisające nie mogą być duże i ciężkie. Noszone w postawie czujnej, przylegają całą powierzchnią do policzków. Uszy z tendencją do stawania, zbyt lekkie, powiewające także stanowią wadę
Średniej wielkości, ciemne, brązowe do orzechowych, szeroko rozstawione o przyjacielskim wyrazie.
Duży, o wyraźnie zarysowanych nozdrzach. Barwa ciemna, plamy i rozjaśnienia stanowią błąd.
Wymagany ścisły zgryz nożycowy.
Żywy, dynamiczny pies łatwy we współżyciu, godny zaufania w kontaktach z dziećmi, choć umiejący je w razie potrzeby obronić wymaga dużej aktywności.
Wykorzystane materiały zaczerpnięte zostały z LABRADOR RETRIEVER Joanna Milewska-Kuncewicz
Labrador retriever
PIELĘGNACJA
Tej strony właściwie mogłoby nie być, gdyż pielęgnacja labradora nie należy do szczególnie wyczerpujących.
Szata gładka, z obfitym podszerstkiem, nie nastręcza większych trudności w życiu codziennym. Nawet bardzo ubłocony pies, po przeschnięciu, wytrzepie z siebie całe błoto, pozostając czysty.
Oczywiście ślady na dywanach nie wytrzepią się same. Praktyczniej jest więc wysuszyć psa po przyjściu do domu ręcznikiem.
Co kilka dni można wyszczotkować psa z włosem, szczotką przeznaczoną dla psów gładkowłosych. Jeśli przeszkadza nam zapach lanoliny, którą nasączone jest psie futro, wyczuwalny zwłaszcza po deszczu, użyjmy preparatu przeznaczonego do usuwania tego zapachu lub przetrzyjmy zwierzę szmatką nasączoną wodą z octem (w stosunku 1:3). Przykry zapach zniknie i nie trzeba będzie kąpać psa.
Labradora właściwie nie trzeba kąpać. No chyba, że nasze „biszkoptowe” szczęście unurza się w czymś paskudnym lub po prostu wygląda na brudnego.
Wykorzystane materiały zaczerpnięte zostały z LABRADOR RETRIEVER Joanna Milewska-Kuncewicz