PORADNIK
PIELĘGNACJA

Tej strony właściwie mogłoby nie być, gdyż pielęgnacja labradora nie należy do szczególnie wyczerpujących. 

 

 

Szata gładka, z obfitym podszerstkiem, nie nastręcza większych trudności w życiu codziennym. Nawet bardzo ubłocony pies, po przeschnięciu, wytrzepie z siebie całe błoto, pozostając czysty.

 

 

Oczywiście ślady na dywanach nie wytrzepią się same. Praktyczniej jest więc wysuszyć psa po przyjściu do domu ręcznikiem. 

 

 

Co kilka dni można wyszczotkować psa z włosem, szczotką przeznaczoną dla psów gładkowłosych. Jeśli przeszkadza nam zapach lanoliny, którą nasączone jest psie futro, wyczuwalny zwłaszcza po deszczu, użyjmy preparatu przeznaczonego do usuwania tego zapachu lub przetrzyjmy zwierzę szmatką nasączoną wodą z octem (w stosunku 1:3). Przykry zapach zniknie i nie trzeba będzie kąpać psa.

 

 

Labradora właściwie nie trzeba kąpać. No chyba, że nasze „biszkop­towe" szczęście unurza się w czymś paskudnym lub po prostu wygląda na brudnego. 

 

 
Tylko dwa razy do roku, wiosną i jesienią, musimy staranniej przyłożyć się do pielęgnacji szaty u labradora. W tych okresach psy intensywnie linieją. Jeśli nie chcemy, by w mieszkaniu fruwały całe kule psiego puchu, wyczesujmy szatę starannie gęstym grzebieniem lub specjalną szczotką przeznaczoną do usuwania podszerstka. Ułatwi to życie paniom domu, a uchroni też meble od włosa, który później niełatwo zebrać, nawet odkurzaczem. 
 
Oczy labradora, o ile są zdrowe, nie wymagają szczególnej troski. Lekkie, fizjologiczne łzawienie, spowodowane kurzem zbierającym się na powierzchni gałki ocznej, przecieramy gazikiem namoczonym specjalnym preparatem lub po prostu naparem z rumianku. Wyciek ropny lub bardzo obfity wymaga już konsultacji z lekarzem weterynarii. 
 
Każdy prawidłowo zbudowany pies wiodący aktywne życie ściera sobie sam swoje stale odrastające pazury. Jeśli zauważymy, że pazury stają się zbyt „szponiaste" oznacza to, że albo pies ma zbyt mało ruchu, albo biegając po miękkiej nawierzchni typu łąka, trawnik nie może sobie sam tych pazurów zetrzeć, albo łapy psa rozwijają się w sposób nieprawidłowy, łapa jest zdeformowana, niezbyt zwarta. Tu przyczyną może być krzywica szczenięca lub po prostu wrodzona wada w budowie łap. Tak czy tak, pazury trzeba skrócić mechanicznie. Jeżeli nie mamy doświadczenia, poradźmy się lekarza. On wskaże nam sposób w jaki należy skracać pazury i doradzi najlepszy sprzęt. Lekarz stwierdzi także, co jest przyczyną nieprawidłowości i być może doradzi jak dalej postępować. 
Zbyt długie pazury mogą same w sobie być przyczyną nieprawidłowego stawiania łap, trzeba więc bacznie kontrolować ich stan. 
Z
abrudzenia w okolicach odbytu u psa są dla właściciela informacją o nieprawidłowym stolcu. Pies na ogół stara się załatwiać swoje potrzeby dyskretnie. Trudno czasem przedzierać się przez krzaki, by sprawdzić jego odchody. Jeśli okolice odbytu albo, co gorsze, spodnia strona ogona ulegają przy defekacji zabrudzeniu oznacza to, że pies cierpi na biegunkę. Jej przyczyną może być albo banalna niestrawność, ale, co poważniejsze, nieżyt, zarobaczenie czy niewłaściwa dieta. 
Zabrudzenia koniecznie trzeba zmyć, niekoniecznie kąpiąc całego psa, i zwracać uwagę czy się nie powtarzają. Kolor i zapach psich odchodów jest ważną informacją dla lekarza weterynarii. Jeśli w od­chodach pojawi się krew nie czekajmy, ale biegnijmy natychmiast po poradę. 
 
Dość często należy kontrolować okolice narządów płciowych u psów i suk. 
Psy, samce, w okresie dojrzewania mają skłonność do lekkiego stanu zapalnego napletka. O ile wyciek jest surowiczy, można spokojnie czekać, przemywając go lekkim roztworem płynu łagodzącego. Koniecznie trzeba spytać lekarza, jakiego preparatu należy użyć. Jeśli zastosujemy preparat, który ma w składzie na przykład spirytus, nasz biedny pies po prostu zwariuje i zacznie biegać po ścianach. 
Gdyby wydzielina napletkowa przybrała postać ropną lub zawierała krew - biegnijmy po poradę do fachowca. 
Po okresie wzrostu psa sprawdźmy stan jego jąder. Oba jądra, jedno położone nieco wyżej od drugiego, powinny spoczywać luźno w worku mosznowym, powinny być dobrze wykształcone i niebolesne. Wszelkie odchylenia od normy, stały lub chwilowy brak jądra czy jąder (tzw. cofanie się) u rocznego i starszego psa wymaga wizyty w gabinecie lekarskim, 
U psów starych zmiany w jądrach mogą być oznaką poważnej choroby, nie wolno tego lekceważyć. 
Suczki przed pierwszą cieczką nie powinny mieć żadnych wypływów z pochwy. W okresie dojrzewania taki wyciek może się pojawić i nie należy się nim przejmować, o ile nie przyjmuje postaci ropnej. Po cieczce lepiej pokazać suczkę lekarzowi. Wszelkie wycieki z pochwy w okresach między cieczkami wymagają kontroli. U dorosłych suk trzeba kontrolować (zwłaszcza tuż przed i tuż po rui) gruczoły mlekowe. Wszelkie zmiany natychmiast zgłaszamy lekarzowi. 
 
Osobiście nie jesteśmy zwolennikami zbytniej pielęgnacji zębów u psa. Zdrowy pies, żywiony prawidłowo, sam ściera narastający kamień nazębny. Jeśli zęby żółkną i pokrywają się żółtym lub brązowym nalotem, może to oznaczać błędy w diecie (np. woda o zbyt dużej zawartości żelaza). U starych psów kamień jest rzeczą, niestety, nieuniknioną. Jeśli nie przeszkadza psu, lepiej go nie ruszać. Zabieg mechanicznego usuwania kamienia wiąże się z podaniem narkozy, co nigdy nie jest do końca bezpieczne. 
 
Czytając można dojść do wniosku, że pielęgnacja labradora zajmuje cały dzień. Tymczasem każdy z tych zabiegów zajmuje minutę albo dwie i nie musi być przeprowadzany codziennie. Wyjątkiem jest wyczesywanie liniejącego psa, ale trudno. Z tym trzeba się pogodzić. 
 
Wykorzystane materiały zaczerpnięte zostały z LABRADOR RETRIEVER Joanna Milewska-Kuncewicz 
 
RZECZY PRZEZ NAS SPRAWDZONE
 
 
ŻYWIENIE

Nasze psy żywione są renomowaną brytyjską karmą, którą polecamy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINIENIE :)))

Znakomite zgrzebło dla każdego psa! Doskonale masuje skórę, wyczesuje wypadające włosy zmniejszając ich ilość na dywanach w domu! Można stosować na sucho lub podczas kąpieli. Twój pies je pokocha! Wykonane z wysokiej jakości naturalnej gumy. Produkt firmy KONG.

 

 

 

 

ROGZ FOR DOGZ

Dzięki ROGZ ubierzesz swojego psa modnie i oryginalnie. Produkty z tej grupy mają bardzo ładny i niepowtarzalny wygląd. Twój pies nie musi być ubrany tak jak wszystkie inne!

 

 

 

 

 

OBROŻA UZDOWA TYPU HALTI

PREMIER CANAC GENTLE LEADER®
 Gentle Leader® oferuje zupełnie nową koncepcję szkolenia i kierowania psem. Nieważne jakiej rasy, wielkości lub w jakim wieku jest Twój pies, Gentle Leader® zapewni Ci nad nim pełną kontrolę i efektywnie wykorzysta twoją pozycję przewodnika. Wszystko to sprawi, że szkolenie psa przy użyciu Gentle Leader® stanie się szybkie, proste i obydwoje potraktujecie je jak zabawę. O zastosowaniu Gentle Leader przeczytasz więcej w PORADNIKU KARUSKA (lewy panel witryny) PSY WOLĄ GENTLE LEADER® gdyż: - jest łatwy do dopasowania - jest łatwy w użyciu - nie spada z kufy - jest wykonany z miękkiej i odpornej taśmy - jest wygodny w noszeniu - nie zachodzi na oczy. Gentle Leader® został zaprojektowany przez chirurga-weterynarza prof. Roberta Andersona – dyrektora Animal Behaviour Clinic (Klinika Behawiorystyki Zwierząt) na Uniwersytecie Minnesota (USA) oraz Ruth Foster, byłą przewodniczącą American National Association of Obedience Instructors (Amerykańskie Stowarzyszenie Treserów) i ma pełną rekomendację czołowego angielskiego behawiorysty zwierząt dra Petera Nevilla.
 
 
 
FRONTLINE
 
FRONTLINE® Spray zapobiega długotrwale i skutecznie inwazji pcheł, kleszczy i wszołów na Twoim psie i kocie oraz w zabija pasożyty w pomieszczeniach, w których Twoje zwierzęta przebywają.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIMBAY

Bimbay to miękkie układające się do ciała łóżeczko, które  pies pościeli sobie tak jak zechce. Pies uwielbia spać na łóżku,  na kołdrze, a dlaczego? Dlatego, że może wtulić się w miękką pościel. Bimbay, dzięki specjalnemu wypełnieniu spełnia taką  samą rolę jak nasze łóżko. 

 

 

 

 

 

 

 

Marley i ja - Życie, miłość i najgorszy pies świata - John Grogan. 
O miłości pana do psa i psa do pana. O miłości bezwarunkowej, o kochaniu nie "za coś", a wręcz "pomimo wszystko". Powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich potencjalnych właścicieli psów, aby dowiedzieli się, co może się stać, gdy wymarzony szczeniak okaże się rozbrykanym, niepohamowanym szaleńcem oraz tego, jak bardzo wiele serca muszą okazać takiemu psu - i jak bardzo warto to zrobić, aby na psią miłość zasłużyć. Piękna książka, przy której będziecie śmiać się i płakać. O miłości od kołyski aż po grób, o miłości, której można pozazdrościć.
 
 
 
 
 
Zapomniany język psów. Jak zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka - Jane Fennell
 Jan Fennell posiada nadzwyczajny dar, który wzbudza podziw i zachwyt wszystkich miłośników psów. Jest znanym hodowcą, mającym liczne sukcesy na wielu znaczących i prestiżowych wystawach, z Londyńskim Cruft's na czele. W ostatnim czasie jej niezwykła metoda podejścia do psów, zwłaszcza tych, które stwarzają problemy, a także udział w programach radiowych i telewizyjnych przysporzyły jej wielu gorących zwolenników. Historia Jan nie tylko pobudza do działania, ale także wzrusza. W swojej książce opisuje tragiczną śmierć jej własnego psa, która kazała jej szukać alternatywnej metody do powszechnie stosowanej techniki wymuszania posłuszeństwa. Kierując się przede wszystkim zrozumieniem języka, jakim posługują się wilki i psy w stadzie, Jan opracowała własną metodę rozwiązywania problemów pojawiających się często między psem i jego opiekunami. Opierając się na licznych przykładach pokazuje, jak sama uczyła się nawiązywania kontaktu z najlepszym przyjacielem człowieka i przekonuje, że każdy z nas jest w stanie tego dokonać. Jej książka jest wyjątkowym poradnikiem, który z pewnością zafascynuje wszystkich właścicieli i sympatyków psów.
 
 
Zapomniany język psów w praktyce - Jan Fennell
Pokazuje jak opracowana przez Jan metoda sprawdza się na co dzień, uczy co należy robić, kiedy przyjmujemy nowego psa pod nasz dach, kiedy wychodzimy z nim na spacer lub kiedy nasz towarzysz sprawia nam kłopoty. Dzięki tej książce, każdy właściciel psa w ciągu zaledwie 30 dni może nauczyć się tego, z czego będzie korzystał przez resztę wspólnego życia z psem.   
 

 

 

 

 

 

 

Mój pies świadczy o mnie - Brian Kilcommons, Sarah Wilson
Książka zawiera bardzo przydatne wiadomości o psie, funkcjonowaniu jego organizmu, o rozmnażaniu. Radzi, jak wybrać szczeniaka, dobrze go wychować i wyszkolić, jak zdrowo karmić psa, chronić przed chorobą, podawać leki, udzielać pierwszej pomocy, dbać, by zawsze był zdrowy, a właściciel w pełni usatysfakcjonowany z jego posiadania.